Ako vybrať nosič dieťaťa?

Pomôcok k noseniu detí nájdete na trhu hneď niekoľko, môžete vyberať medzi klokankou, baby vakom, šatkou, ergonomickým nosičom alebo krosničkou. Jednotlivé typy sa líšia nosnosťou, cenou aj pohodlím počas nosenia a usadzovania dieťaťa. Každý model sa hodí k inému účelu. Niektorý slúži ku krátkodobému poponášaniu bábätka skôr doma, s iným môžete vyraziť aj na niekoľkodňový trek. Zoznámte sa so všetkými variantmi a vyberte si taký, ktoré najlepšie vystihujú vaše požiadavky.

Pomôcok k noseniu detí nájdete na trhu hneď niekoľko, môžete vyberať medzi klokankou, baby vakom, šatkou, ergonomickým nosičom alebo krosničkou. Jednotlivé typy sa líšia nosnosťou, cenou aj pohodlím počas nosenia a usadzovania dieťaťa. Každý model sa hodí k inému účelu. Niektorý slúži ku krátkodobému poponášaniu bábätka skôr doma, s iným môžete vyraziť aj na niekoľkodňový trek. Zoznámte sa so všetkými variantmi a vyberte si taký, ktoré najlepšie vystihujú vaše požiadavky.

Doba čítania 12 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

S čím začať

Vek a veľkosť dieťaťa

Než začnete skúmať jednotlivé modely, ujasnite si, ako dlho a ako staré dieťa chcete nosiť. Ak sa chystáte bábätko už v prvých mesiacoch života ukladať do ergonomického nosiča, kúpte si k nemu vložku pre novorodenca, ktorá dodá dieťaťu potrebnú oporu. Bábätká ešte samé neudržia hlavičku a ani nie sú dostatočne veľké, aby im nosič bez vložky vyhovoval. Ak plánujete nosiť dieťa čo najdlhšie to bude možné, vyberte rastúci variant. Ten ponúka veľkú variabilitu nastavenia, ktorá vyhovuje deťom až do dosiahnutia hraničnej nosnosti cca 20 kg.

Frekvencia užívania

Pre časté a dlhodobé nosenie dieťaťa sa zamerajte na kvalitné modely, ktoré sú ergonomicky dobre riešené ako pre dieťa, tak rodiča. V ideálnom prípade by mala byť váha dieťaťa rovnomerne rozprestretá medzi obe ramená. Na dlhodobé používanie sa teda moc nehodí babyvak na jedno rameno ani klokanky, kde dieťaťu visia nohy dole. Naopak vhodnejšou voľbou pre časté používanie sú šatky a ergonomické nosiče.

Typy vakov a nosičov

Ergonomické nosiče

Ergonomické nosiče sa na prvý pohľad podobajú klokankám, kde dieťa tiež sedí čelom k nosičovi. Zo zdravotného hľadiska však jednoznačne víťazia nosiče, pretože podporujú prirodzenú polohu nôh a bedier. Deti majú v nosiči zaguľatený chrbát a zadoček nižšie než kolená. Nohy sú tvarované do písmena M (poloha žabky), vďaka ktorému je zaistený správny vývoj bedrových kĺbov. Pre nosenie menších detí je vhodné pridať do nosiča novorodeneckú vložku a zamerať sa na modely s opierkou hlavy, ktorú využijete aj u väčších detí. Nosiče sú obľúbené predovšetkým pre svoje jednoduché použitie, kedy dieťa len vložíte do polstrovanej konštrukcie.

Noste svoje deti dobre a podporte tak ich správny fyziologický vývoj

Šatky

Pre novorodenca sa najviac hodia šatky na nosenie, ktoré možno vďaka variabilite uväzovania používať až do 3 rokov. Upevnenie dieťaťa si žiada určitú zručnosť a tréning. Nakoniec si však viazanie dokáže osvojiť s trochou trpezlivosti každý. Šatky sú špeciálne dlhé pásy látky tkané tak, aby boli pevné a zároveň pružné vo všetkých smeroch. Na trhu nájdete modely z čistej bavlny, s prímesou bambusu, vlny alebo s hodvábom. Dôvodom, prečo si toľko mamičiek pochvaľuje nosenie dieťaťa v šatke, je pohodlné a diskrétne dojčenie, skladnosť šatky a aj fakt, že pevné obopnutie bedier má priaznivý vplyv na popôrodné zavinovanie maternice.

Klokanky

Tiež označované ako visítka sa klokanky používajú skôr pre krátkodobé nosenie. Oproti nosičom totiž dieťaťu nožičky z klokanky visia, z toho dôvodu sú tieto modely často terčom kritiky pre nesprávnu oporu chrbta. Deti sa tiež väčšinou nosia chrbtom k mamičke, čo nemusí byť vhodným riešením pre najmenšie bábätká, ktoré by mohli prílišné podnety z okolitého sveta rozrušiť. Dôležitým bezpečnostným prvkom sú nastaviteľné kruhové otvory na nohy zabraňujúce vypadnutie dieťaťa.

Babyvaky

Látkovým nosičom, ktoré tvarom pripomínajú tašky cez rameno, sa hovorí babyvak. Jeho výhodou je rýchle nasadenie a uloženie bábätka. V porovnaní so šatkou nemusíte riešiť zložitý úväz, na druhú stranu ale musíte bábätko neustále pridržiavať pri predkláňaní a iných pohyboch, počas ktorých by mohlo dieťa vypadnúť. Váha bábätka bude nositeľa zaťažovať len na jednom ramene, čo značne znižuje komfort pri nosení. Z toho dôvodu sa babyvak obstaráva skôr pre krátkodobé uloženie malých a ľahkých detí.

Krosná

Aktívnych rodičov určite poteší možnosť nosenia detí tiež počas náročnejších výletov. K tomu účelu slúžia pevné krosná s pevnou konštrukciou. Deti zhruba od 7 do 36 mesiacov sú nosené na chrbte a užívajú si dostatok výhľadu. U krosničiek hrá dôležitú úlohu výbava a príslušenstvo, ktoré spríjemnia dieťaťu pobyt v krosnách a vám jej nosenie. Základom sú nastaviteľné pásy (bedrové, ramenné), mäkké a priedušné polstrovanie a ergonomicky tvarovaný chrbtový systém. Pri odložení krosien oceníte stabilizačné opierky, ktoré krosničky udržia aj s dieťaťom vo zvislej polohe, keď ich položíte na zem a chcete si oddýchnuť.

Dôležité parametre

Rozmery

Rozmery závisia od typu nosiča. Krosná dosahujú približne 60 × 25 × 35 cm. Dĺžka šatky sa najčastejšie pohybuje medzi 4,2 -4,7 m. Pri výbere vhodnej dĺžky šatky berte do úvahy vašu výšku. Vezmite si dlhý povrázok, uchopte ho uprostred oboma rukami, zdvihnite ho nad hlavu a rozpažte na šírku ramien. Ideálna dĺžka je taká, kedy asi 20-30 centimetrov na každej strane šatky leží na zemi. Pre ženy s konfekčnej veľkosťou EÚ 38-42 sú vhodné šatky s dĺžkou 4,7 m. Ak sa do nosenia dieťaťa zapojí viac ľudí, voľte dĺžku podľa najvyššieho z nich. Nižšie nájdete tabuľku veľkostí šatky v závislosti na veľkosti nositeľa.

Dĺžka šatky

Konfekčná veľkosť nositeľa

Udávaná veľkosť šatky

4,2 m

36

5

4,7 m

38–42

6

5,2 m

44–48

7

5,8 m

50

8

Gramáž

Hodnotu gramáže zohľadňujete predovšetkým u šatky. Gramáž udáva, koľko váži m2 látky, z ktorej je šatka ušitá. Táto hodnota potom vypovedá o celkovej odolnosti materiálu. Všeobecne možno povedať, že šatky o gramáži 230 g/m2 budú vhodnejšie pre novorodencov, univerzálne prevedenie dosahuje približne 260 g/m2 a pre staršie deti treba zaobstarať najsilnejšie látky o 300 g/m2. Také sú vhodné aj pre deti vážiace nad 10 kg.

Gramáž materiálu vypovedá o jeho nosnosti aj odolnosti

Hmotnosť

Tak ako je u šatiek vypovedajúca gramáž, pri výbere nosičov vás bude skôr zaujímať celková hmotnosť výrobku. Ľahký nosič pre vás bude pochopiteľne pohodlnejší, zato môže byť konštruovaný na nižšiu nosnosť. Látkové ergonomické nosiče vážia približne 0,5-1 kg. Vedľa toho sa hmotnosť krosničiek môže vyšplhať aj cez 4 kg, čo môže byť vzhľadom na ich použitie (v horách a outdoorových túrach) značne problematické.

Nosnosť

Dôležitým parametrom pri výbere je nosnosť, ktorá do značnej miery ovplyvňuje dobu použiteľnosti nosiča. Najvyššiu nosnosť ponúkajú klokanky, ergonomická nosiče a krosničky. Tie sú často schopné uniesť 22 kg a viac. Bežnejšie je však nosnosť medzi 15 a 20 kg. U šatiek hodnota klesá väčšinou pod 15 kg. Už zo svojej podstaty sú totiž vhodnejšie pre malé deti a navyše nosenie viac, ako 7 kg v šatke je pre mamičky značne vyčerpávajúce.

Na čo sa zamerať

Ergonómia a pohodlie

Zrejme najdôležitejším parametrom výberu budú ergonomické prvky a konštrukčné vychytávky, z ktorých k tým hlavným radíme popruhy, bedrový pás, polstrovanie a opierku hlavy. Pre váš komfort platia pri výbere podobné pravidlá ako pri nákupe batohu, zamerajte sa na perforovanie, polstrovanie a hlavne na možnosť nastavenia popruhu.

Bedrový pás a popruhy

Pre pohodlie rodičov budú šírka a vykrojenie bedrového pásu s popruhmi kľúčové. Bedrový pás by mal byť čo najširší a ideálne vykrojený tak, aby sa na ňom váha príjemne rozložila a pás sa nijako nepretáčal. Drobnejšie mamičky si môžu vystačiť s úzkym pásom, ak však majú silnejšie dieťa, rovnako nakoniec rady presedlajú na široké bedrové prevedenie.

Polstrovanie

Pohodlie bábätka určuje predovšetkým mäkké polstrovanie, príjemná látka a priedušnosť. Dieťa by sa nemalo v nosiči zaparovať a potiť. Ramenné popruhy by mali byť dostatočne vystužené, aby vás počas nosenia nikde netlačili alebo neškriabali.

Chrbtová opierka

Z fyziologického hľadiska je dôležité správne prehnutie chrbta a postavenie nôh. To umožní kvalitná chrbtová ideálna vystužená opierka. Nožičky dieťaťa budú vďaka nej pri čelnom pohľade pripomínať písmeno M, čo v praxi znamená, že sú kolená vyššie ako zadoček. Dieťa by malo byť podopreté od kolennej jamky po kolennú jamku, aby všetka jeho váha nespočívala medzi nožičkami. Chrbát má byť zaguľatený do tvaru písmena C.

Opierka hlavy

Okrem podpory ťažkej hlavičky počas spánku slúži opierka zároveň ako ochrana pred nepriaznivým počasím. Niektoré kapucne sú neoddeliteľnou súčasťou nosiča, iné môžu byť odopínateľné a vo chvíli, keď ich nepoužívate, sa dajú uložiť do vrecúška na bedrovom páse.

Nožičky dieťatka by mali byť v polohe žabičky, teda do písmena M

Materiál

Použitý materiál vás bude zaujímať predovšetkým z pohľadu údržby a čistenia. Všeobecne platí, že vonkajší materiál má byť priedušný, odolný voči poškodeniu a ľahko čistiteľný. Vnútorné polstrovanie by malo byť mäkké a príjemné na dotyk. Ideálna je, s výnimkou šatiek, kombinácia rôznych materiálov. Všetky pracky, gombíky, zipsy a popruhy by mali byť kryté alebo inak chránené tak, aby vás a bábätko nikde netlačili.

  • Bavlna - príjemná na dotyk, vhodná do každého ročného obdobia, v podobe šatky je ideálna pre začiatočníkov, pretože sa dobre viaže

  • Ľan - vhodná voľba na leto, kedy sú ľanové šatky a nosiče príjemne priedušné, vynikajú vysokou nosnosťou a pevnosťou, zo začiatku môžu byť hrubšie, čo sa ale časom zmení

  • Hodváb - častejší prímesový materiál dodávajúci vaku vyššiu nosnosť, v šatkovom prevedení nie je vhodný pre začiatočníkov, pretože ľahko kĺže

  • Vlna - oproti ľanu oveľa mäkšie prevedenie ideálne do zimy, tiež v lete však dobre odvádza teplo, ich výhodou je veľká nosnosť a príjemné pruženie

  • Bambus - podobne ako ľan je bambusová viskóza vhodnejšia na leto, kedy dobre odvádza pot, reguluje teplotu a zaistí vynikajúcu priedušnosť

Design

Dizajn a farebné prevedenie je pri výbere príjemným bonusom, nikdy by však nemali byť tým hlavným, čo rozhodne. Na trhu nájdete veľký výber materiálov, farieb a vzorov od minimalistických, nenápadných modelov v béžovej, sivej a modrej farbe až po extravagantné obrázkové modely.

Funkcie a možnosti

Šatky sú obľúbené pre svoju jednoduchosť a nenáročnú údržbu. Z toho dôvodu na nich nie je potrebné nič vylepšovať a dopĺňať ich o ďalšie príslušenstvo. Oproti tomu prepracovanejšie nosiče alebo krosničky vyžadujú vyššiu funkčnosť v závislosti od spôsobu používania a pokročilé ergonomické prvky. Medzi tie najčastejšie a najžiadanejšie patria:

  • Rastúce nosiče - vyznačujú sa variabilitou nastavenia výšky, šírky chrbtovej opierky v oblasti zadočka a nožičiek tak, aby rastúce dieťa stále malo nohy v polohe písmena M.

  • Polohovanie - rodičia ocenia nastavenie všetkých nosných aj bezpečnostných popruhov tak, aby vyhovovali aj pri dlhšom nosení. Vďaka regulácii dĺžky ramenných popruhov môžete u niektorých modeloch dieťa aj diskrétne nadojčiť priamo v nosiči.

  • Opierka na nohy - pre dieťa sú vhodné nastaviteľné podpory na nohy. Po dlhšom sedení sa deťom bez podpory chodidiel zle prekrvujú dolné končatiny. Opierky sú vhodným doplnkom predovšetkým u krosniček, kde sa predpokladá, že dieťa bude sedieť dlhšiu dobu.

  • Strieška - k ochrane bábätka pred slnkom, vetrom a dažďom sa hodí rozložiteľná strieška. U kvalitne spracovaných modelov nájdete striešku s bočnými tienidlami, ktorá ešte zvýši stupeň ochrany.

  • Vrecká na drobnosti - užívanie nosiča a hlavne krosien spríjemnia premyslený systém vreciek a pútok, do ktorých si môžete uložiť veci, ktoré potrebujete mať pri ruke. Väčší úložný priestor požadujte u krosien. V prípade, že chcete vyraziť s dieťaťom na výlet sami, bude sa vám hodiť miesto, kam si uložíte vodu, jedlo a napríklad náhradné oblečenie.

  • Pláštenka - sprevádza predovšetkým krosná, ktorá môže byť schovaná v bedrovom páse.

    Praktické popruhy a variabilita nastavenia spríjemnia každodenné nosenie

Najčastejšie otázky

Ako správne dieťa nosiť

Pozíciu dieťaťa v nosiči a tiež samotný nosič by ste mali prispôsobiť veku dieťaťa. Ako bolo povedané vyššie, bábätko má mať pri čelnom pohľade nohy v tvare M, v ktorom je zadoček nižšie ako kolená. Základom pre správne usadenie dieťaťa je tiež podsadená panva, vďaka ktorej budú bedrá, hlavička aj chrbtica v správnej polohe. Chrbát má byť zaguľatený v tvare písmena C. U spiacich detí a dojčiat do 4 mesiacov zaistite hlavičku samotnou šatkou alebo kapucňou.

Dôležitým aspektom pohodlného nosenia je tiež správne oblečenie. Rodič a dieťa sa zahrievajú navzájom, takže oblečenie je väčšinou potrebné o niečo menej ako obvykle. Bábätko by malo byť dobre oblečené predovšetkým na nohách, ktoré mu visia von z nosiča. Ideálne sú body, tepláčiky, pančuchy, ponožky a topánočky. Ak sa nechcete nosiča vzdávať ani v zime alebo v zlom počasí, kúpte si bundu na nosenie detí, do ktorej sa pohodlne zmestí dieťa aj s nosičom.

Ako uviazať šatku

Ak siahnete po šatke na nosenie detí a budete takzvane šatkovať, musíte sa naučiť, ako ju správne uviazať. Najrýchlejší a najbezpečnejší variant, ako sa úväzy naučiť, je návšteva kurzu, kde vás zoznámia so základnými technikami. Základom správneho úväzu je pevnosť. Dieťa sa v pevnejšom zovretí cíti bezpečne a vy ako nosič získate väčšiu stabilitu. Dieťa otočte čelom k sebe. Šatka by mala dieťa obopínať od jednej podkolennej jamky k druhej. Úväz postupne meňte podľa veku dieťaťa.

Koľko existuje typov úväzov

Možností úväzov existuje veľa. Všeobecne je lepšie zamerať sa na úväzy určené pre daný vek dieťaťa. Novorodenci by mali byť mamičke čo najbližšie, zatiaľ čo staršie deti už môžete nosiť aj na chrbte.

Konkrétny úväz vyberajte hlavne podľa veku dieťaťa

+ **Úväz pre novorodenca**: obľúbený úväz pre túto vekovú kategóriu sa nazýva kolíska a bezpečne podopiera hlavičku bábätka. Pri úväze si šatku prehodíte dozadu cez ramená. Za chrbtom ju prekrížite a oba konce zauzlíte na bruchu. V prednej časti šatky vám vznikne vrecko, ktoré sa dá roztiahnuť do šírky. Bábätko do nej uložíte bruškom nahor. Horný okraj šatky si pretiahnete od krku cez rameno. Prečnievajúcu časť založíte pri hlave bábätka. + **Pre deti od troch mesiacov**: ideálnou voľbou bude tzv. kríž s vreckom. Ten uviažete tak, že stred šatky rozprestrite cez brucho, konce šatky prehodíte dozadu a prekrížite. Konce pretiahnete cez ramená späť dopredu, kam do vzniknutého vrecka opatrne vložíte dieťa. Jemne mu podsadíte panvu a konce šatky pretiahnete pod zadočkom a nohami. Na záver uviažete oba konce za chrbtom. + **Staršie deti**: väčšie deti už môžete nosiť aj na chrbte. Pri uväzovaní je nutná kooperácia dieťaťa. Postavte dieťa na stoličke, prehoďte mu šatku cez zadoček, otočte sa k nemu chrbtom a posaďte sa pred neho. Dieťa vás objíme okolo krku, vy si pretiahnete konce šatky cez ramená, dobre ho uchopíte a vstanete. Potom upravíte polohu dieťaťa tak, aby ste sa cítili pohodlne. Oba konce šatky pretiahnete pod ramenami, za chrbát dieťaťa, kde ich prekrížite a pod nohami dieťaťa ich pretiahnete späť dopredu na brucho a všetko uviažete.

Ako na údržbu?

Pred nákupom si nezabudnite skontrolovať možnosti údržby. Je veľmi pravdepodobné, že nech už šatka alebo nosič dieťa časom zašpiní. Väčšinu nosičov možno prať v práčke na jemný program s využitím šetrných pracích prostriedkov. Túto možnosť si však vždy najprv overte. U niektorých modelov je totiž možné prať len odnímateľnú kapucňu. Nielen u týchto nosičov využijete špeciálne pracovné plášte, ktoré pripnete na postranné popruhy, čím zamedzíte ich pošpinenie.